Eesti Pereteraapia Ühingu eetikakoodeks
Sissejuhatus
EPTÜ liikmeksastumine tähendab enesele vastutuse võtmist siinkirjeldatud eetikaprintsiipide suhtes. Iga liikme kohus on järgida ja kaitsta esitatud printsiipe.
EPTÜ liikmeks astudes seob igaüks end oma kolleegi hinnanguga oma käitumise kohta eetikastandardi suhtes. Kui kellelegi on kahtlus, et ühingukaaslane rikub eetikakoodeksit, juhib ta sellele tähelepanu ja vajadusel informeerib sellest Ühingu juhatust.
- Üldised printsiibid
- Terapeudi tegevuse eesmärgiks on tõsta klientide heaolu ning parandada omavahelist suhete kvaliteeti. Suhted klientidega peavad tuginema aususele ja usaldusele.
- Terapeut osutab teraapiateenust abivajajatele sõltumata kliendi rahvusest, rassist, religioonist, seksuaalsest orientatsioonist, poliitilisest meelsusest, sotsiaalsest kuuluvusest, majanduslikust seisust või valitud elustiilist. Terapeut ei tohi kasutada võtteid ja praktikaid, mis diskrimineerivad inimesi.
- Terapeut hoidub suhetest abivajajaga, kui see võiks mõjutada tema terapeutilist otsustusvõimet või annaks võimaluse abivajaja ärakasutamiseks. Näiteks teraapia pakkumine oma pereliikmetele, sõpradele, alluvatele/ülemustele või ka õpilastele/õpetajatele. Seksuaalne lähedus kliendiga on ebaeetiline.
- Terapeut ei kasuta teraapiasuhet kliendiga oma isiklike uskumuste ja vaadete tutvustamiseks ega religioossete, poliitiliste või äriliste huvide edendamiseks.
- Terapeudi ülesanne on mõistlikul määral selgitada erinevatele suhte osapooltele igaühe olemasolevaid õigusi ja kohustusi suhetes.
- Ametialane vastutus
- Terapeut kasutab oma töös tõenduspõhiseid pereteraapia meetodeid, milleks tal on olemas professionaalne kompetents. Terapeut ei diagnoosi, ravi ega tee ettekirjutusi probleemide suhtes, mis jäävad väljapoole tema kompetentsuse piire.
- Juhul, kui terapeudil jääb töös puudu vajalikest teadmistest ja oskustest, otsib ta endale mentori või superviisori, vajadusel suunab kliendi teise spetsialisti juurde.
- Terapeut tagab iseenda töökõlbulikkuse, töötades tegeliku suutlikkuse piirides, pöördudes vajadusel professionaalse abi järele või katkestades tegevuse antud valdkonnas.
- Terapeut hoolitseb järjepidevalt enda erialase kvalifikatsiooni säilimise ja arendamise eest.
- Terapeut ei esita valeandmeid oma kompetentsi, kvalifikatsiooni, väljaõppe või kogemuse kohta.
- Terapeudi ülesanne on enne teraapia algust selgitada oma kliendile teraapia olemust ja protsessi arusaadaval moel, mis võimaldaks kliendil teha teadlikku otsuse teraapias osalemise kohta.
- Terapeut peab informeerima klienti konfidentsiaalsuse säilitamise piiridest.
- Terapeut teeb oma tööd ülima hoole ja vastutustundega. Ta ei õhuta kliendi ebarealistlikke ootusi teraapia tulemuslikkuse osas.
- Terapeut tunnistab selgeid ja mõistetavaid finantssuhteid kliendiga. Tasuküsimused selgitatakse enne terapeutilise suhte algust.
- Teraapia peaks kestma täpselt senikaua kuni see on kasulik kliendile.
- Ametialane koostöö
- Terapeut püüdleb selle poole, et suhted kolleegide ja koostööpartneritega oleksid harmoonilised ja koostööle orienteeritud.
- Terapeut ei halvusta ühegi teise kolleegi kvalifikatsiooni ning suhtub kaaskolleegidesse lugupidavalt.
- Juhul, kui pereterapeut saab teadlikuks teise pereterapeudi ebaeetilisest käitumisest või kompetentsuse kahjustumisest, juhib ta esmalt tema tähelepanu antud asjaolule üritades probleemile mitteametlikult lahedust leida. Kui mitteametlikud püüdlused ei kanna vilja, tuleb probleemi lahendamiseks pöörduda Ühingu Juhatuse poole.
- Konfidentsiaalsus
- Terapeudil lasub kohustus tagada oma kliendi privaatsus ning kaitsta oma tegevuse käigus saadud konfidentsiaalset informatsiooni.
- Informatsiooni kliendi kohta ei avaldata kolmandatele osapooltele ilma tema nõusolekuta, kui ei ole otsest ohtu kliendile endale või ühiskonnale. Sel juhul antakse informatsiooni asjaga seotud perekonnaliikmetele, vastavatele professionaalidele või võimuesindajatele seadusega sätestatud korras.
- Informatsiooni kliendi kohta antakse ainult juhtumiga seotud professionaalidele. Kirjalikes ja suulistes ettekannetes esitatakse ainult andmeid, mis on otseselt seotud päringuga, igal võimalikul juhul püütakse vältida asjatuid privaatsuse rikkumisi.
- Terapeut peab tagama kliendi anonüümsuse nii väljaõppes, supervisioonides/kovisioonides, uuringutes ja artiklite avaldamisel.
- Kliendi märkmed, salvestused (s.h. elektroonilised andmed) tuleb säilitada viisil, mis tagab nende konfidentsiaalsus. Andmete säilitamisel lähtub terapeut kehtivast seadusandlusest.
- Salvestamine
- Kui terapeut soovib teha seansist/seanssidest heli ja/või videosalvestusi, peab ta selleks kliendilt taotlema kirjaliku nõusoleku enne salvestatava seansi algust. (Vt. Lisa 1). Salvestuste kasutamise eesmärk (õppe- või teaduslikel eesmärkidel) tuleb lisada kirjalikult nõusoleku vormi.
- Salvestusi on lubatud demonstreerida ainult professionaalide ringkonnas, kellele sellega laieneb konfidentsiaalsuse säilitamise kohustus salvestusel kujutatud isikute suhtes. Kui demonstratsioonil viibib isikuid, kes on kujutatutega isiklikult tuttav, tuleb paluda neil isikuil demonstratsioonilt lahkuda.
- Salvestuse üleandmine kolmandatele isikutele on lubatud üksnes õppeotstarbel. Kui salvestust soovitakse õppeotstarbeliseks kasutamiseks üle anda, tuleb üleandjal nõuda saajalt garantii kirjalikus vormis salvestuse kasutamiseks. Koos salvestuse üleandmisega kandub ka vastutus salvestuse eetilise kasutamise, s.t. kujutatud isikute privaatsuse arvestamine, konfidentsiaalsuse säilitamine ja salvestuse sihipärane kasutamine, eest salvestuse saajale garantii allakirjutamise momendist alates.
- Pöördumise käsitlemine
1. Ühingu liikmete kohta laekunud pöördumisi eetikaprintsiipide väidetavate rikkumiste või professionaalsete eksimuste kohta käsitleb eetikakomisjon.
2. Eetikakomisjon on kolmeliikmeline. Komisjon käsitleb kaebust ning esitab juhatusele eksperthinnangu juhtumi kohta.
- Ühingu juhatus edastab eetikakomisjoni eksperthinnangu seotud osapooltele.
- Vajadusel teeb ühingu juhatus eetikakomisjoni eksperthinnangust lähtudes Ühingu liikmele ettekirjutuse, mille mittetäitmisel võidakse arvata liige ühingust välja.
- Kui EPTÜ liige, olles mõne teise professionaalse ühenduse liige, sellest ühendusest eetikaprintsiipide rikkumise tõttu välja heidetakse, arutatakse juhtumit ka EPTÜ Eetikakomisjonis, mis võtab toimunu kohta oma seisukoha, edastades selle juhatusele. Juhatus informeerib sellest Üldkogu, mis teeb otsuse võimalikkuse kohta antud isikul jätkata EPTÜ liikmena.
Uuendatud Eetikakomisjoni poolt 11.03.2025
Kinnitatud Üldkogul 09.04.2025
LISA 1
Leping
Mina/meie, allakirjutanud, nõustun/me käesoleva seansi, mis toimub………………………(kuupäev) video/audiosalvestusega, mida kasutatakse järgmistel eesmärkidel (maha tõmmata kasutamisjuhud, millega ei nõustuta):
a) terapeudi eneseanalüüsiks ilma õiguseta näidata linti isikutele, kes seansist osa ei võta;
b) terapeudi superviisorile demonstreerimiseks enesetäiendamise ja analüüsi eesmärgil, ilma õiguseta näidata linti laiemale ringile;
c)demonstreerimiseks edasijõudnute väljaõppegrupis kui terapeudi töö näidist, millega kaasneb lindi vaatajate kohustus järgida konfidentsiaalsusereeglit;
d) demonstreerida pereteraapia väljaõppeseminaridel terapeudi töö näidisena, kusjuures vaatajad võtavad personaalse kohustuse (kirjalikult) järgida konfidentsiaalsuse reeglit ja demonstreerija teeb kõik võimaliku lindil kujutatud isikute isikupuutumatuse säilimiseks;
e) lindi lõikude või pikemate osade demonstreerimiseks teadusüritustel töömeetodi demonstreerimiseks, eriti suurt tähelepanu pöörates lindil kujutatud isikute isikupuutumatuse rikkumise vältimiseks ja konfidentsiaalsuse säilitamiseks.
Nimi:
Allkiri:
Kuupäev:
LISA 2
Kohustus
Mina, allakirjutanu, kohustun järgima konfidentsiaalsusereeglit ………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………….(kirjeldada mispuhul) demonstreeritud videolintidel esitatud reaalsete patsientide suhtes: s.o.
a) mitte avaldama kuuldud informatsiooni nende isikute kohta;
b) mitte arutama lintidel kujutatut kolmandate isikutega patsientide identifitseerimist võimaldaval viisil;
c) lindil kujutatud isikutega kas isiklikult või professionaalselt kohtudes mitte kasutama lindilt saadud informatsiooni.
Kui ma olen lindil kujutatud isikutega tuttav isiklikult, lahkun lindi demonstratsioonilt ja kohustun mitte kommenteerima lindi demonstreerimise fakti lindil kujutatud isikutele.
Nimi:
Allkiri:
Kuupäev: